fbpx
Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Likya Yolu Malzeme Listesi: En İyi Ekipmanlar ve İpuçları

Likya yolu’nda defalarca yürüdüğüm için karşılaştığım insanların çantalarına göz gezdiriyorum. Testere, balta, keser, tirbuşon, birçok yedek kıyafet, bıçak, vs. sanki ıssız yağmur ormanlarına geliyor gibi hazırlamışlar çantalarını orada geyik avlayıp pişirecekler sanırsın. Doğaya odaklanmak yerine hamallık yapıyorlar. Özellikle birde çantanın içine sığdıramayıp dışına asanlar oluyor. Şöyle de egolu bir konuşmaları oluyor “Bana bakma sen ben taşırım her şekilde” dedikten 2 gün sonra yürümeyi bırakıp seneye tekrar deneyeceklerini söylüyorlar. İşte siz de bu sorunları yaşamamanız için Likya yolunda gerekli malzemeler listesi yapacağım.

Likya Yolu’ndan keyif almak, çantanızın hafifliğinden geçer. Hedefiniz yiyecekler ve su dâhil olmak üzere 13 kg ağırlığını geçmemelidir. Hafif malzemeler temin edebileceğiniz birçok yer açıldı ve bunların en başında fiyat/performans olarak Türkiye şartların da Decathlon geliyor.

Bu listede çoğunlukla Decathlon ürünleri olacaktır çünkü; Likya yolu yürüyüşlerime katılan insanların kolay ve ucuz şekilde temin edebileceği bir yer olduğu için burayı seçtim. İlerleyen zamanlarda en hafif likya çantasını hazırlamanın yollarını size göstereceğim.

Sırt Çantası – 50 L GRİ FORCLAZ

Bu çanta 1,6 kg ağırlığında ve fiyatına göre güzel bir ürün. 50 L kapasite de olmasını özellikle seçiyorum daha büyük bir çantaya ihtiyacınız yok. Şimdiye kadar gördüğüm birçok insanda da yeterli olduğunu gördüm. Genellikle daha büyük çantalar dolmadığı için psikolojik olarak şunu da yanıma alayım etkisi yarattığı için daha fazla ağırlık taşındığından dolayı önermiyorum.

Likya Yolu Sırt Çantası
Likya Yolu Sırt Çantası

Çadır – 2 KİŞİLİK MH100 QUECHUA

Biliyorsunuz ki hafif çadırlar ergonomikliğinden dolayı bu devirde çok fazla tutuluyor ve fahiş fiyatlara satılıyor. 2,4 kg ağırlığında ki bu çadır aslında fiyatına göre çok ideal bir çadır. Kurulumu aşırı basit olan bu çadırı 2 dakika içinde kurabiliyorsunuz. Rüzgar testlerinde de 5 şiddetinde rüzgara (40km/s) dayanıklılık gösteren bu çadır Likya yolunda ki hava şartlarında gayet de işinizi görecektir. Aynı zamanda taşıma kolaylığı açsından 2 kişi iseniz malzemelerini bölüşerek daha hafif hale getirebilirsiniz.

LİKYA YOLU ÇADIR
LİKYA YOLU ÇADIR

Kamp Matı- ARPENAZ M100

Kış şartları olmayacağı için hem küçük hem hafif olan bu kamp matı sizin için iyi bir tercih olacaktır. Yaz havaları için kullanılan bu matın R değeri 1,2‘dir. Bildiğiniz üzere mat alırken R değerlerini kontrol etmemiz gerekiyor.

Ayrıca buraya eklemediğim şişme matlarıda tercih edebilirsiniz. Ekonomik bir çanta hazırladığımız için çok fazla konfor düşünmedim ama yine de biraz konforlu bir yolculuğum olsun isterseniz de bu şişme matı tercih edebilirsiniz.

likya yolu mat
likya yolu mat

Uyku Tulumu – ARPENAZ 10°C QUECHUA

Likya yolu Şubat-Mart aylarında serin geçiyor. Bu tulum bu mevsimler için biraz düşük kalabilir ama nisan ve mayıs ayları için gayet ideal bir tulumdur. Sonbahar aylarında ise Eylül-Ekim aylarında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kasım ayı biraz serin geçiyor ama yine de günü kurtarabilir diye düşünüyorum. Ben 29 kasım da ince bir polar battaniye ile yürüdüğümü hatırlıyorum. Bu tulumda tek sevmediğim özellik taşıma çantasını çok kötü yaptıkları için sıkıştırma perlonları yok. Çantanın içinde çok yer kapladığından yeni bir taşıma çantası almanızı veya da terziye güzel perlonlar diktirmenizi tavsiye ediyorum.

LİKYA YOLU UYKU TULUMU
LİKYA YOLU UYKU TULUMU

Şişme Yastık – AIR BASIC QUECHUA

Boyut çok fazla küçük ağırlık olarak da 100 gr olan bu şişme yastığın önemini zaten anlatmaya gerek yok diye düşünüyorum. Gece uykularımızı muhteşem şekilde konforlu hale getiriyor.

Likya Yolu
Likya Yolu

Taşınabilir Batarya – Xiaomi 20000 mAh Taşınabilir Şarj Cihazı

Bütün arkadaşlarımın kullanıp benim daha yeni alacak olduğum bir powerbank. 20 bin mah olması dolayısıyla 1-2 hafta size yeteceğini düşünüyorum.

Likya Yolu
Likya Yolu

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Yardım İster misiniz?