fbpx
karia yolu

Karia Yolu: Karia yolu nerede? Bilmeniz Gereken 10+ Bilgi

Türkiye’nin en uzun yürüyüş rotası olarak bilinen Karia Yolu, National Geographic tarafından 2021 yılında gezilebilecek en iyi 35 yerin arasında yer almayı başardı. Macera kategorisinde ki bu rotayı yürümeden önce bilmeniz gerekenleri bu yazımda listeleyeceğim.

Muğla ve Aydın illerini kapsayan Karia yolu Bozburun yarımadası, Datça, Gökova körfezi, İç karia ve muğla çevresinin bulunduğu 850 km’lik Türkiye’nin en uzun yürüyüş rotasıdır. Adını antik çağda bu bölgede yaşamış olan Karia medeniyetinden alıyor.

karia yolu
karia yolu

Karia Yolunu Kim Keşfetti?

Karia yolu tarihi 2009 Yılında başlayan bu serüven Yunus Özdemir arkadaşları Altay Özcan ve Volkan Demir’e rota oluşturma fikrini sunmasıyla başlamıştır. 4 Kış yürüyecekleri bu ekibe Dean Livesley de katılır. Köylü halktan yardım alan bu ekip yerel ekipmanlarla tahraları sallayarak, gür çalıları aralayarak patikayı gün yüzüne çıkarırlar. Antik yollar, orman yolları, köy yolları, çoban patikaları birleştirerek Türkiye’nin En uzun yürüyüş rotası oluşturulur.

karia yolu
karia yolu

Karia Yolu’na Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

            Daha önce kamp yükü ile çok günlü bir doğa yürüyüşü yapmadıysanız. Karia yolu yerine önce Likya yolunu yürümenizi tavsiye ederim.

  • Doğru zamanı seç! Yürüyüş için en uygun dönemler Likya yolunda olduğu gibi burada da ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Hava serin ve Etrafın rengârenk olur. Yaz mevsimi yürümek için kötü bir zamandır. Yine de yürümek istiyorsan deniz kenarında biten kısa yürüyüşler planlamalısın.
  • Ekipmanlarını mutlaka dene! Hiç kullanmadığın malzemelerini iyi araştır ve test etmeyi unutma.
  • Rotanı tanı! Karia yolu çok uzun ve 5 ayrı bölümden oluştuğu için kendin için ideal bir bölümü seç ve önceden planla. Gitmeden önce araştırmasını yap, daha önce yürümüş kişilerin faaliyet raporlarını oku ve harita kayıtlarını indir.
  • Ekip arkadaşları bul! Hem faaliyetin eğlenceli geçmesi adına hem de acil durumlarda müdahaleyi kolaylaştırmak için ideal bir ekip sayısı 3 kişidir.
  • Kendini iyi tanı! Kamp yükü ile daha önce yürüyüş yapmadıysanız başlamadan önce etrafınızda ki yerlerde kendinizi test edin.
karia yolu
karia yolu

Karia Yolu’nu Yürürken Dikkat Edilmesi Gerekenler.

  • Kesinlikle ateş yakmayınız! Çam ve meşe çalısı olduğu için çabuk alevlenip büyüyen bir yapıya sahip.
  • Çöplerinizi yanınıza alıp bir sonraki yerleşim yerinde ki çöp noktasına kadar taşıyınız.
  • Ayak izinizden başka bir şey arkanızda bırakmayınız.
  • Rotada ki kırmızı-beyaz işaretlenmeler dışında başka işaretleme yapmayınız. İhtiyaç olan yerlere kayaları üst üste koyarak baba taş yapabilirsiniz.
  • Yürüyeceğiniz rotayı araştırarak yanınıza yeteri kadar su almalısınız. Bahar aylarında 2 lt su yeterli olacaktır. Kamp yapmayı düşünüyorsanız eğer daha fazla su almanız gerekecektir.

Karia Yolu Tek Başına Yürünür mü?

Uzun mesafe kamplı trekking yürüyüşü yapmadıysan öncelikle daha basit yerlerde kendini denemelisin. Bunun için yerleşimin çok olduğu ve sürekli yürüyen insan bulunduğu için Likya yolu tercih edebilirsiniz. Uzun ve zorlu parkurlarda tek başına yürümek çok iyi bir fikir değildir. Hiç beklemediğin bir yerde ayağının burkulması seni tehlikeye sokacaktır. Böyle bir acil durumda yanında en az 1 kişinin olması hayat kurtaracaktır. Bu sebeple Karia yolu yalnız yürünmemesi gereken bir yol olduğunu düşünüyorum.

karia yolu
karia yolu

Karia Yolu Hangi Mevsimde Yürünür?

Akdeniz ve Ege iklimi olduğu için bizi yürüyüş esnasında zorlayacak tek iklim yaz gibi düşünsek de kış aylarında da deniz kenarında olduğumuz için ve ani hava değişimleri yaşandığı için tehlikeli olabiliyor. Yaz aylarında başınıza güneş geçmesi ve su ihtiyacı sizi ekstra zorlayacak bir durumdur. O yüzden Likya yolunda da her zaman söylediğimiz gibi İlkbahar ve Sonbahar aylarını tercih etmelisin.

karia yolu
karia yolu

Karia Yolu Pratik Öneriler

Karia yolunda çok fazla iniş çıkış ve engebe olduğu için dikkatli yürümen gerekiyor. Yürürken kesinlikle yanınızda baton olmalı. Yiyecek, su erzaklarını her zaman 1 günlük fazla yanında bulundurmalısın. İlk yardım çantası almayı unutma!. Etapları araştırmayı unutma Karia yolunda 2-3 günlük su ihtiyacını yanında taşıman gerekebilir. Bazı etaplarda su bulman imkansız, susuz yürümek ise intihar gibi bir şeydir. Karia yolu gps verilerini indirmeyi unutma!

karia yolu
karia yolu

Karia Yolu Harita

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Yardım İster misiniz?