fbpx
Kaya tırmanışı

Kaya Tırmanışı Nedir? Nasıl Yapılır?

Kaya Tırmanışı Hakkında Bilgi

Kaya tırmanışı denilince akla ilk gelen koca koca kayalar ve uçurumlarda yaptığımız ölüm ile burun buruna olduğumuz bir aktivite olarak görünmektedir. Belki birçok spor arasında en az tehlikeyle ve sakatlanmayla karşılaşılan bir spordur. Önlemler alındığında ve kişilerden kaynaklı teknik bir problem yaşamadığınız sürece büyük bir riskle karşı karşıya kalmayacaksınız. Doğa sporları arasında en gözde sporlar arasında bilinmektedir. Fakat profesyonel ekipmanlar ve kişiler tarafından yapıldığında güzel heyecanlar ve anılar bırakmaktadır. Rutin bir Hayat’tan sıkılıp adrenalin dolu bir yaşam tarzını seçip sınırlarınızın ötesini görmek istiyorsanız sizde kesinlikle kaya tırmanışı yapmayı denemelisiniz.

Geyik bayırında kaya tırmanışı

İlk keşfedildiği zamanlarda dağcılık ile birlikte aynı çerçeve içinde bulunan kaya tırmanışı, bugün kendine özgü ayrı bir spor dalı olarak kabul ediliyor. Dağcılık ekipmanları ve vücut gücüyle yüksek kayalara tırmanmamızı sağlayan bu spor; tabiatı, mücadeleyi ve vücudunu geliştirmeyi seven çok sayıda sporcu için mükemmel bir spor dalı olarak karşımıza çıkıyor. Verdiği zafer ve hürriyet duygusu sebebiyle de daha ilk denememizde kanser gibi bulaşarak olmazsa olmaz etkinliklerimiz arasına girmeyi başarıyor.

Kaya Tırmanışı Nasıl Yapılır?

Kaya tırmanışı sadece fiziksel değil aynı zamanda mental olarak da kendimizi hazırlamamızı gerektirir. Vücudumuz yükseklik, yerçekimi ve duvara karşı hareket ederken, beynimiz de korkuya karşı hareket eder. Dağcılık ve kaya tırmanışında her zaman korku esastır. İnsanlar artık korkularından beslenip sürekli o hazzı yaşamak için bir tık daha çıtayı yükselterek tehlike düzeyini arttırıyor. Bu sporu çoğu kişi için cazip kılan etmenlerden biriside budur. Bu gibi etkenlerden dolayı, yalnızca fiziksel ve teknik değil, aynı zamanda zihinsel bir aktivite olarak da değerlendirilmektedir.

Kaya tırmanışı

Kaya Tırmanışı Nerede Yapılır?

Yapay ve Doğal olmak üzere iki’ye ayrılır. Yapay olanlara boulder tırmanış denir. Spor salonlarında rota açıcıların oluşturduğu tutamaklarla antrenmanlar yapılarak insanlar teknik açıdan kendini geliştirir. Doğal duvarlar da tırmanış ise kaya bloklarının çoğunlukla olduğu yerlerde gerçekleştirilir. Bunlara tırmanış bahçesi ismi verilmektedir. Türkiye tırmanış bahçeleri kısmından en yoğun olan bölgelerden birisidir. Antalya da bulunan Geyikbayırı köyü yerli ve yabancı olmak üzere pek çok kaya tırmanışçısını ağırlamaktadır. Aynı zamanda Dünyanın en büyük tırmanış bahçeleri arasında da yer almaktadır.

Bu konuda birçok kişiye Bizde yardımcı olarak ilk defa tırmanış deneyimlemelerini sağlıyoruz.

Geyikbayırı tırmanış bahçesi

Kaya Tırmanışı İçin Gerekli Malzemeler

  • İp (9-10.2 mm)
  • Emniyet Kemeri
  • Ekspress (6-13 Adet)
  • Emniyet Aleti
  • Kask
  • Kaya Tırmanışı ayakkabısı (friction)
  • Hms karabina
  • Toz torbası
  • Magnezyum tozu
  • Yardımcı İp

Ekipman bu sporda en önemli ve hayati malzemelerdir. Malzemelerin yere düşürülmemesi,  İpin üzerine basılmaması gibi ciddi durumlar vardır. Kaya tırmanış ayakkabısı dışında başka ayakkabılar kullanmanız sakatlıklara yol açacak ve düzgün tırmanışlar asla yapamayacaksınızdır. Emniyetiniz için güvenilir bir kişi ve kullandığın emniyet malzemelerinin, iplerin, çivilerin sağlam ve doğru parçalar olması gereklidir.

Duygu haug tırmanış yapıyor

Siz de bizimle tırmanış yapmak isterseniz İnstagram üzerinden iletişim kurabilirsiniz 🙂

Trekking Nedir? Doğa Yürüyüşü Nasıl Yapılır?

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Yardım İster misiniz?