Kamp & Doğada YaşamEkipman

Kafa Lambası ve Powerbank Seçimi: Şarjlı mı Pilli mi, Kaç mAh Olmalı?

Kafa Lambası ve Powerbank Seçimi: Şarjlı mı Pilli mi, Kaç mAh Olmalı?

Kamp, doğa yürüyüşü ve trekking için şarjlı, pilli ve hem şarjlı hem pilli kafa lambalarının karşılaştırması; lümen, yanma süresi, kırmızı ışık ve IPX; powerbank'ın kaç mAh olması gerektiği ve telefonu kaç kez şarj edeceğinin hesabı; soğukta pil davranışı ve uçakta powerbank kuralları.

Özet Cevap / Kısa Yanıt

Günübirlik yürüyüşte USB şarjlı bir kafa lambası ve 5.000-10.000 mAh'lık bir powerbank yeterli; 1-2 gecelik kampta 10.000-20.000 mAh seçin. Üç gün ve üzeri, elektriğe erişimin olmadığı ya da gecelerin sıfırın altına indiği rotalarda hem şarjlı hem pilli çalışabilen bir kafa lambası, yedek lityum AAA pil ve 20.000 mAh'lık bir powerbank seçin. Powerbank'ın etiket kapasitesinin gerçek kullanımda yaklaşık yüzde 60-70'i telefona ulaşır; tam şarj sayısını powerbank mAh × 0,65 ÷ telefon bataryası mAh ile hesaplayabilirsiniz. Soğukta powerbank'ı ve telefonu uyku tulumunda saklayın. Uçakla gidecekseniz powerbank'ı kabin bagajına koyun ve 100 Wh (yaklaşık 27.000 mAh) sınırını aşmayın.

Gün doğumunu zirvede karşılamak için gece üçte yola çıkıyorsunuz, yarım saat sonra kafa lambanızın ışığı sararmaya başlıyor. Ya da üçüncü kamp gecesinde telefonunuzun şarjı biterken offline harita ve acil arama için tek kaynağınızın o telefon olduğunu hatırlıyorsunuz. Doğada enerji, ancak bittiğinde fark edilen bir ihtiyaç.

Kafa lambası ve powerbank, kamp ve trekkingde ışık ile iletişimi taşıyan iki küçük parça. Kafa lambasında asıl soru şarjlı mı, pilli mi olacağı; powerbank'ta ise kaç mAh'ın yeteceği. İkisinin cevabı da aynı şeye bağlı: kaç gün elektrikten uzak kalacağınız ve ne kadar soğuk bir rotada yürüyeceğiniz.

Bu yazıda kafa lambası tiplerini karşılaştırıyor, powerbank kapasitesini basit bir formülle hesaplıyor, soğuğun etkisini ve uçak kurallarını anlatıyoruz. Çantanın geri kalanı için Likya Yolu malzeme listesi yazımıza da bakabilirsiniz.

Yazarın notu: Batı Toroslar'da, hayatı yayla ile kışlak arasında geçen bir Yörük ailesinde büyüdüm. Bu yazıdaki pil ağırlıkları ve çalışma sıcaklıkları üreticilerin teknik belgelerinden, uçuş kuralları FAA'nın resmi sayfasından ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün (SHGM) kararını aktaran haberlerden alındı; kapasite hesapları yazının içinde açıkça gösterildi.

Rehberli bir yürüyüşe katılacaklara önerim kısa: Yola tam şarjlı bir kafa lambası, rota süresine uygun bir powerbank ve en az bir yedek ışık kaynağıyla çıkın. Gece başlayan yürüyüşlerde yedek pili ya da powerbank'ı çantanın dibine değil, çantayı indirmeden ulaşabileceğiniz bir cebe koyun; karanlıkta çanta boşaltmak, yedeği hiç taşımamak kadar can sıkıcı olabilir.

Kısa Cevap: Hangi Rotada Hangi Kafa Lambası ve Powerbank?

Günübirlik yürüyüşte USB şarjlı bir kafa lambası ve 5.000-10.000 mAh'lık bir powerbank yeterli; 1-2 gecelik kampta 10.000-20.000 mAh seçin. Üç gün ve üzeri, elektriğe erişimin olmadığı ya da gecelerin sıfırın altına indiği rotalarda hem şarjlı hem pilli çalışabilen bir kafa lambası ve 20.000 mAh'lık bir powerbank seçin. Aşağıdaki tablo bunu rota tipine göre özetliyor:

Rota tipiKafa lambasıPowerbankYedek enerji
Günübirlik, gece dönüşlü yürüyüşUSB şarjlı5.000-10.000 mAhGerek yok, lambayı tam şarjla çıkın
1-2 gecelik kampUSB şarjlı10.000-20.000 mAhLambayı powerbank'tan doldurun
3 gün ve üzeri, elektrik yokHem şarjlı hem pilli20.000 mAh ve üzeriBir takım yedek AAA pil
Soğuk, yüksek irtifa (gece 0 °C altı)Hem şarjlı hem pilli, lityum AAA ile20.000 mAh ve üzeri, tulumda saklanarakLityum AAA pil, vücut ısısında
Uçakla gidilen rotaHerhangi biriOnaysız en fazla ~27.000 mAh (100 Wh)Pil ve powerbank kabin bagajında

Tablodaki her satırın gerekçesi aşağıdaki bölümlerde. Powerbank kapasitelerinde telefonunuzun batarya büyüklüğü ve kaç cihaz şarj edeceğiniz sonucu değiştirir; hesabı kendi telefonunuza göre yapmak için powerbank bölümündeki formülü kullanın.

Kafa Lambası Şarjlı mı Pilli mi?

Kareli kâğıt üzerinde yan yana duran gümüş renkli bir AA alkalin pil ve ondan daha kalın ve uzun, yeşil bir 18650 lityum iyon hücre
Solda tek kullanımlık bir AA alkalin pil, sağda pek çok güçlü şarjlı lambada kullanılan 18650 lityum iyon hücre. Fotoğraf: Lead holder, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Kısa cevap: Lambayı sık kullanıyor ve yanınızda bir powerbank taşıyorsanız şarjlı; uzun, izole ya da soğuk bir rotaya çıkıyorsanız sahada pil değiştirebileceğiniz bir model daha güvenli. İki dünyanın ortasında, aynı lambanın hem şarjlı batarya hem de standart pille çalışabildiği modeller var ve çok günlü trekking için en esnek seçenek bunlar.

Seçeneklerin farkı şöyle özetlenebilir:

KriterUSB şarjlı (dahili batarya)Alkalin AAA pilLityum AAA pilHem şarjlı hem pilli
Uzun vadeli maliyetDüşükYüksek (sürekli pil alımı)En yüksekDüşük, pil yalnızca yedek
Sahada enerji yenilemePowerbank ya da priz gerekirPil değiştirilirPil değiştirilirİkisi de mümkün
Soğukta çalışmaZayıflarÜretici alt sınırı −18 °CÜretici alt sınırı −40 °CLityum pil takılırsa en iyi
Parlaklığın seyriÇoğunlukla sabit (lambaya göre değişir)Pil bittikçe kademeli kararmaLambaya ve pile göre değişirTakılan kaynağa göre
AtıkEn azEn fazlaFazlaAz

Soğuk satırındaki değerler Energizer'ın teknik belgelerinden: Alkalin AAA pil (E92) −18 °C ile 55 °C arasında, lityum AAA pil (L92) ise −40 °C ile 60 °C arasında çalışacak şekilde tanımlanıyor (Energizer E92 teknik belgesi; Energizer L92 teknik belgesi).

Hem Şarjlı Hem Pilli Kafa Lambası

Petzl'in "HYBRID CONCEPT" adını verdiği sistemde aynı kafa lambası, adaptör gerekmeden ya şarjlı CORE bataryayla ya da üç adet AAA pille çalışıyor. Üreticinin açıklamasına göre iki kaynakla açılıştaki parlaklık farkı en fazla yüzde 10 civarında; şarjlı bataryada parlaklık anma süresi boyunca büyük ölçüde sabit kalırken standart pillerde pil boşaldıkça kademeli olarak düşüyor. Standart pillerin anma yanma süresi ise şarjlı bataryadan daha uzun (Petzl, HYBRID CONCEPT). Benzer çift kaynaklı tasarımlar başka markalarda da var; kutuda "AAA ile de çalışır" ya da "hybrid" ifadesini arayın.

Benim önerim şu: Çok günlü bir trekkingde lambayı şarjlı bataryayla kullanın, çantada bir takım lityum AAA pil taşıyın. Powerbank biterse ya da hava çok soğursa pile geçersiniz. Üç lityum AAA pil toplam yaklaşık 23 gram, aynı sayıda alkalin AAA ise yaklaşık 35 gram geliyor (L92 için 7,6 g, E92 için 11,5 g; Energizer teknik belgeleri). Lityum pillerin raf ömrü de 21 °C'de 25 yıl olarak verilirken alkalinde bu süre 10 yıl; yani yedek pil çantada aylarca beklese de sorun olmuyor.

Kalem Pil, İnce Pil ve 18650: Hangisi Ne Demek?

Kafa lambası kutularında üç pil tipi sık geçer. AA "kalem pil", AAA ise "ince kalem pil" olarak bilinir ve hafif kafa lambalarının pek çoğu üç adet AAA kullanır. 18650 ise 18 mm çapında, 65 mm boyunda şarj edilebilir bir lityum iyon hücredir; yukarıdaki fotoğrafta da görüldüğü gibi AA pilden belirgin şekilde büyüktür. 18650'li lambalar yüksek lümen ve uzun yanma süresi sunar ama daha ağırdır ve sahada yedek hücre bulmak kalem pil kadar kolay değildir.

Kafa Lambası Kaç Lümen Olmalı? Yanma Süresi, Kırmızı Işık ve IPX

Lümen, lambanın yaydığı toplam ışık miktarıdır; değer büyüdükçe ışık güçlenir ama pil de daha çabuk biter. Kamp ve trekking için en yüksek modu 200-400 lümen olan bir kafa lambası yeterli; asıl farkı düşük moddaki yanma süresi, kırmızı ışık modu ve su dayanımı yaratır. Çadır içinde, yemek hazırlarken ve kamp alanında dolaşırken çoğu zaman düşük modda olursunuz. Yüksek mod ise karanlıkta patika işaretini ararken ya da taşlı bir inişte işe yarar. Bu bir üretici verisi değil, benim önerim: Kutudaki en yüksek lümen değerine değil, kullanacağınız modların sürelerine bakın.

Kutudaki yanma süresini okurken bir ayrıntıyı bilmek gerekir. ANSI/PLATO FL1 standardı yanma süresini, lambanın açıldıktan 30 saniye sonraki ışık seviyesinden başlayıp ışığın bu değerin yüzde 10'una düştüğü ana kadar ölçer (REI, Understanding Headlamp Brightness). Yani 300 lümenle başlayan bir lamba için kutuda yazan süre, ışığın 30 lümene inmesine kadar geçen süredir. "Yüksek mod: 5 saat" yazısını "5 saat boyunca 300 lümen" olarak okumayın.

Kafa lambası alırken lümen dışında şu üç özelliğe dikkat edin:

  • Kırmızı ışık modu: Kırmızı ışık, beyaz ışığa göre karanlığa alışmış gözünüzü daha az bozar ve çadır arkadaşınızı daha az rahatsız eder. Gece tuvalete kalkarken ve gökyüzüne bakarken kullanılır.
  • Su dayanımı (IPX): Kutuda "su geçirmez" yazması yetmez, IPX sınıfına bakın. IEC 60529 standardına göre IPX4 her yönden su sıçramasına, IPX7 ise 1 metre derinlikte 30 dakikalık suya batmaya karşı koruma demektir. Yağmurda yürüyüş için IPX4 yeterli; dere geçişi ve sağanak sık yaşanan rotalarda IPX7 daha güvenlidir.
  • Kilit fonksiyonu: Lamba çantada kendi kendine yanarsa sabah şarjı bitmiş bulursunuz. Tuş kilidi ya da pil bölmesini çevirerek devre dışı bırakma özelliği küçük ama önemli bir ayrıntı.

Gece başlayan yürüyüşlerde bu özelliklerin hepsi işe yarar. Örneğin Nemrut Dağı'nda gün doğumu yürüyüşü karanlıkta başlar ve kafa lambası olmadan patikayı takip etmek zordur.

Powerbank Kaç mAh Olmalı?

Gri dokulu bir zemin üzerinde beyaz kabloyla silindir biçimli beyaz bir powerbank'a bağlanmış, ekranında yüzde 100 şarj gösteren akıllı telefon
Powerbank'ın üzerinde yazan mAh değerinin tamamı telefona ulaşmaz. Fotoğraf: Mk2010, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Günübirlik yürüyüşte 5.000-10.000 mAh, hafta sonu kampında 10.000-20.000 mAh, üç gün ve üzeri ya da birden fazla cihaz şarj edeceğiniz rotalarda 20.000 mAh ve üzeri bir powerbank seçin. Anker'in kamp rehberi bir kademe yukarıda öneriyor: günübirlik yürüyüş için 10.000, hafta sonu kampı için 20.000, uzun ve uzak rotalar için 25.000 mAh ve üzeri (Anker, How to Choose the Right Power Bank for Camping). Anker bir powerbank üreticisi; önerilerini bu bağlamla okuyun. Bizim alt sınırlarımız, telefonun gündüz çoğunlukla uçak modunda tutulduğu bir kullanımı varsayıyor.

mAh (miliamper saat), bataryanın depoladığı elektrik yükünü; Wh (vatsaat) ise depoladığı enerjiyi gösterir. Kapasite seçerken bilinmesi gereken en önemli nokta şu: Powerbank'ın üzerinde yazan mAh değerinin tamamı telefonunuza ulaşmaz. Anker'in aynı rehberinde belirtildiği gibi gerçek kullanımda etiket kapasitesinin yaklaşık yüzde 60-70'i kullanılabilir. Bunun sebebi powerbank içindeki hücrelerin yaklaşık 3,7 voltta çalışması, telefona ise 5 volt ya da daha yüksek gerilimle şarj verilmesi; bu dönüşüm ve ısı kaybı kapasitenin bir kısmını yiyor.

Kendi telefonunuz için hesabı şöyle yapabilirsiniz:

Tam şarj sayısı ≈ (powerbank mAh × 0,65) ÷ telefon bataryası mAh

Örneğin 4.500 mAh bataryalı bir telefon ve 20.000 mAh'lık bir powerbank için: 20.000 × 0,65 = 13.000 mAh, 13.000 ÷ 4.500 ≈ 2,9 tam şarj. Etiket üzerinden yapılan hesap ise 4,4 şarj verir; aradaki 1,5 şarjlık fark, günde bir şarjla kampta bir buçuk gün telefon demek. Aşağıdaki grafik aynı hesabı yaygın powerbank kapasiteleri için gösteriyor.

Powerbank Telefonu Kaç Kez Şarj Eder? (4.500 mAh telefon) Etiket hesabı (%100) Gerçekçi hesap (%65 verim) 0 1 2 3 4 5 6 tam şarj sayısı 5.000 mAh 1,1 0,7 10.000 mAh 2,2 1,4 20.000 mAh 4,4 2,9 27.000 mAh 6,0 3,9
Hesap: powerbank mAh × verim ÷ 4.500 mAh. Yüzde 65 verim, Anker'in kamp rehberinde verilen yüzde 60-70 aralığının ortası. Telefon bataryası küçükse şarj sayısı artar, kablo ve hızlı şarj kayıpları sonucu biraz değiştirebilir.
PowerbankEtiket hesabıGerçekçi (%65 verim)
5.000 mAh1,1 şarj0,7 şarj
10.000 mAh2,2 şarj1,4 şarj
20.000 mAh4,4 şarj2,9 şarj
30.000 mAh6,7 şarj4,3 şarj

Tablo 4.500 mAh bataryalı bir telefon içindir; 30.000 mAh'lık powerbank'ların uçuşta havayolu onayı gerektirdiğini aşağıdaki uçak bölümünde bulabilirsiniz.

Kapasiteye karar verirken telefon dışındaki cihazları da hesaba katın: Kafa lambası, GPS saat, kamera ya da uydu iletişim cihazı powerbank'tan ayrıca pay alır. Lambanızı da her gece powerbank'tan dolduracaksanız hafta sonu için 10.000 mAh sınırda kalır; 15.000-20.000 mAh daha rahat ettirir. Üç günü geçen rotalarda 20.000 mAh'ın altına inmeyin.

Soğukta Pil ve Powerbank Neden Çabuk Biter?

Soğuk, lityum iyon bataryaların verebildiği enerjiyi geçici olarak düşürür. Apple, iPhone ve iPad'in 0 °C ile 35 °C arası ortam sıcaklığında kullanılmak üzere tasarlandığını, bu aralığın altındaki çok soğuk koşullarda pil ömrünün geçici olarak kısalabileceğini ve cihazın kapanabileceğini, cihaz ısındığında pil ömrünün normale döneceğini belirtiyor. Aynı açıklamaya göre çok soğuk bir cihaz şarj olmayabilir ya da şarjı durdurabilir (Apple Destek, iPhone veya iPad çok ısınır ya da çok soğursa). Apple'ın bu açıklaması kendi cihazları için; ancak powerbank'lar da lityum iyon hücre kullandığından soğukta benzer davranmaları beklenir.

Hangi Enerji Kaynağı Kaç Derecede Çalışır? (°C) 0 °C −40 −20 0 20 40 60 Lityum AAA pil −40 °C 60 °C Alkalin AAA pil −18 °C 55 °C iPhone (önerilen ortam) 0 °C 35 °C Kaynak: Energizer L92 ve E92 teknik belgeleri; Apple Destek (cihaz için önerilen ortam sıcaklığı, pilin kendi sınırı değil).
Pil değerleri üreticinin tanımladığı çalışma aralığıdır; aralığın uçlarına yaklaştıkça verilen kapasite düşer. iPhone satırı bir pil sınırı değil, Apple'ın cihaz için önerdiği ortam sıcaklığıdır.

Sahada bunun pratik karşılığı basit:

  • Geceleri powerbank'ı ve telefonu uyku tulumuna alın. Vücut ısısı, bataryayı çalışma aralığında tutar. Tulum seçimi için uyku tulumu nasıl seçilir rehberimize bakabilirsiniz.
  • Gündüz iç cepte taşıyın. Telefon ve yedek pil ceketin dış cebinde değil, gövdeye yakın bir iç cepte dursun.
  • Donmuş bir cihazı hemen şarja takmayın. Apple'ın da belirttiği gibi çok soğuk cihaz şarj olmayabilir; önce ısınmasını bekleyin.
  • Soğuk rotada yedek pili lityumdan seçin. Grafikte görüldüğü gibi alkalin pilin üretici alt sınırı −18 °C, lityum pilinki −40 °C.

Gecelerin sıfırın çok altına indiği rotalarda bu kurallar daha da önemli hale gelir. Ağrı Dağı tırmanışı gibi yüksek irtifa programlarında zirve gecesi hem en soğuk hem de kafa lambasının en uzun süre yandığı gecedir.

Soğuk rotalarda benim önerim, şarj işini geceye ve tulumun içine bırakmak: Powerbank'ı ve telefonu akşam tulumla birlikte yanınıza alın, telefonu orada, ısınmış hâldeyken doldurun. Gündüz rüzgârda, soğumuş bir telefonu şarja takmaya çalışmak hem yavaş hem de sonuçsuz olabilir.

Powerbank Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Açık renkli bir örtü üzerine numaralanarak serilmiş günübirlik yürüyüş malzemeleri: kırmızı sırt çantası, su torbası, yürüyüş batonları, telefon, küçük bir powerbank, şarj kablosu, eldiven ve ilk yardım çantası
Günübirlik bir yürüyüş için hazırlanmış malzemeler arasında telefonun yanında küçük bir powerbank ve kablo da var. Fotoğraf: adventuresunlimited2018, CC BY 2.0, Flickr

Kapasite kadar önemli dört ölçüt daha var: ağırlık, USB-C ve hızlı şarj desteği, dayanıklılık ve şarj göstergesi.

  1. Ağırlık: Kapasite arttıkça ağırlık da belirgin şekilde artar. Ürün sayfasındaki gram değerine bakın ve ihtiyacınızdan büyük bir powerbank taşımayın. Çantanızın genel yükünü planlamak için sırt çantası kaç litre olmalı yazımız yardımcı olur.
  2. USB-C ve hızlı şarj: Powerbank'ın kendisini USB-C PD ile hızlı doldurabilmesi, pansiyonda ya da kafede geçirdiğiniz kısa sürede çok daha fazla dolmasını sağlar. Kafa lambanız, telefonunuz ve powerbank'ınız aynı kabloyu kullanıyorsa yanınızda tek kablo taşırsınız.
  3. Dayanıklılık: Toz ve su dayanımı (IP sınıfı) ile darbe dayanımı outdoor kullanımda fark yaratır. Yine de powerbank'ı çantada su geçirmez bir torbada taşımak en güvenli yol.
  4. Göstergeler: Yüzde ya da LED göstergesi, kalan enerjiyi planlamanızı sağlar. Powerbank'ınızın kaç mAh olduğunu gövdesindeki ya da altındaki etiketten anlayabilirsiniz; Wh değeri de genellikle aynı yerde yazar.

Güneş Enerjili Powerbank Kampta İşe Yarar mı?

Bu bir test verisi değil, benim önerim: Yardımcı kaynak olarak evet, ana kaynak olarak genellikle hayır. Powerbank gövdesine yerleştirilmiş küçük paneller, gün boyu doğrudan güneş alsa bile bir günde powerbank'ı ancak kısmen doldurabilir; yürürken çantanın üzerinde sallanan bir panelin verimi daha da düşer. Birkaç gün boyunca aynı kamp alanında kalacaksanız katlanır, daha büyük bir solar panel mantıklı olabilir. Sırtta taşınan bir trekkingde ise yeterli kapasitede bir powerbank ile yola çıkmak daha güvenilir.

Lambalı powerbank'lar ise kamp alanında masa ya da çadır lambası işi görür. Ancak kafa lambasının yerini tutmaz, çünkü yürürken ve iş yaparken ellerinizi serbest bırakmaz.

Uçağa Kaç mAh Powerbank Alınır?

Powerbank valize, yani kayıtlı bagaja konmaz; yalnızca kabin bagajında taşınabilir. 100 Wh'e (yaklaşık 27.000 mAh) kadar olanlar için havayolu onayı gerekmez. ABD Federal Havacılık İdaresi'nin (FAA) kurallarına göre şarj edilebilir lityum iyon bataryalar batarya başına 100 Wh ile sınırlı; havayolu onayıyla 100-160 Wh arası en fazla iki yedek batarya taşınabiliyor. Powerbank dahil tüm yedek lityum bataryalar yalnızca kabin bagajında taşınmalı ve kapıda bagaja verilen bir el çantasından bile çıkarılıp yolcunun yanında kalmalı (FAA PackSafe, Lithium Batteries).

Türkiye'de ise SHGM, ICAO'nun 27 Mart 2026'da tehlikeli madde talimatlarında yaptığı değişikliğe dayanarak Nisan 2026'da bir Uçuş Operasyon Direktifi yayımladı. Buna göre uçakta powerbank şarj etmek yasak ve her yolcu en fazla iki taşınabilir batarya taşıyabiliyor (CNN Türk, 26 Nisan 2026; Hürriyet Daily News). Hürriyet Daily News'in aktardığına göre uçuşta powerbank'la cihaz şarj etmek de önerilmiyor. Havayolları bunun üzerine daha katı kurallar koyabildiği için uçmadan önce kendi havayolunuzun güncel kuralına bakın.

Powerbank'ınızın üzerinde yalnızca mAh yazıyorsa Wh değerini şöyle hesaplayabilirsiniz:

Wh = mAh × 3,7 ÷ 1000

PowerbankYaklaşık WhKabinde
10.000 mAh37 WhOnaysız taşınabilir
20.000 mAh74 WhOnaysız taşınabilir
27.000 mAh~100 WhSınırda; etiketteki Wh değerine bakın
27.000 mAh üzeri - 43.000 mAh100-160 WhHavayolu onayı gerekir
43.000 mAh üzeri160 Wh üzeriTaşınamaz

3,7 volt, powerbank hücrelerinin yaygın nominal gerilimi; etikette farklı bir değer ya da doğrudan Wh yazıyorsa onu esas alın. Yurt dışı rotalarda, örneğin Kilimanjaro tırmanışında, 20.000 mAh'lık bir powerbank uçuş kuralına rahatça uyar. Çok günlü bir dağ programında ise telefonu uçak modunda tutup günlük tüketiminizi yukarıdaki formülle hesaplayın; gerekirse ikisi de 100 Wh'i aşmayan ikinci, küçük bir powerbank ekleyin. Türkiye'deki kurala göre yanınızda en fazla iki taşınabilir batarya olabileceğini unutmayın.

Sonuç: Enerji Planınızı 4 Adımda Kurun

  1. Rotanın süresini ve en düşük gece sıcaklığını belirleyin. Bu iki bilgi, lamba tipini ve powerbank kapasitesini belirler.
  2. Kafa lambasını seçin. Kısa ve ılık rotalarda şarjlı; uzun ya da soğuk rotalarda hem şarjlı hem pilli bir model.
  3. Powerbank kapasitesini hesaplayın. Tam şarj sayısı ≈ powerbank mAh × 0,65 ÷ telefon mAh. Günübirlikte 5.000-10.000, hafta sonunda 10.000-20.000, üç gün ve üzerinde en az 20.000 mAh.
  4. İkinci bir enerji kaynağı taşıyın. Bir takım lityum AAA pil ya da küçük bir powerbank; ana kaynak bittiğinde karanlıkta kalmamanızı sağlar.

Enerji ekipmanını tamamladıysanız kampın diğer temel kurallarına kamp yaparken dikkat edilmesi gerekenler yazımızdan bakabilirsiniz. Gece başlayan bir zirve yürüyüşünü rehberle yapmak isterseniz Hadi Yürüyelim'in rehberli yürüyüş rotalarına göz atabilirsiniz.

Kapak fotoğrafı: Kilimanjaro'nun Kuzey Devresi'ndeki Pofu kampında, yıldızlı gökyüzü altında içeriden aydınlanan çadırlar. Kırpılarak kullanıldı. t3rmin4t0r, CC BY 2.0, Flickr.

Sık Sorulan Sorular

Kafa lambası şarjlı mı olmalı pilli mi?

Lambayı sık kullanıyor ve yanınızda powerbank taşıyorsanız şarjlı model daha ekonomik ve pratik. Üç gün ve üzeri, elektriğe erişimin olmadığı ya da soğuk rotalarda hem şarjlı bataryayla hem de standart AAA pille çalışabilen bir kafa lambası seçin; powerbank biterse ya da hava çok soğursa pile geçebilirsiniz.

10.000 mAh powerbank telefonu kaç kere şarj eder?

Etiket kapasitesinin gerçek kullanımda yaklaşık yüzde 60-70'i telefona ulaştığı için 10.000 mAh'lık bir powerbank, 4.500 mAh bataryalı bir telefonu yaklaşık 1,4 kez tam şarj eder. Kendi telefonunuz için hesap: powerbank mAh × 0,65 ÷ telefon bataryası mAh. Bataryası daha küçük bir telefonda şarj sayısı artar.

Kafa lambasında kırmızı ışık ne işe yarar?

Kırmızı ışık, beyaz ışığa göre karanlığa alışmış gözünüzü daha az bozar ve çadırdaki arkadaşınızı daha az rahatsız eder. Gece tuvalete kalkarken, çadırda bir şey ararken ve yıldızlara bakarken kullanılır.

Uçağa kaç mAh powerbank alınır?

Powerbank valize konmaz, yalnızca kabin bagajında taşınır. 100 Wh'e, yani yaklaşık 27.000 mAh'a kadar olanlar için havayolu onayı gerekmez; 100-160 Wh arası için havayolu onayı gerekir, 160 Wh üzeri taşınamaz. Türkiye'de SHGM, Nisan 2026'dan itibaren uçakta powerbank şarj edilmesini yasakladı ve yolcu başına en fazla iki taşınabilir batarya sınırı getirdi. Wh = mAh × 3,7 ÷ 1000 formülüyle hesaplayabilirsiniz.

Güneş enerjili powerbank kampta işe yarar mı?

Yardımcı kaynak olarak evet, ana kaynak olarak genellikle hayır. Powerbank gövdesine yerleştirilmiş küçük paneller gün boyu güneş alsa bile powerbank'ı bir günde ancak kısmen doldurabilir. Sırtta taşınan bir trekkingde yeterli kapasitede bir powerbank ile yola çıkmak daha güvenilirdir. Bu bir test verisi değil, yazarın önerisidir.

Paylaş:

Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yazın!

Yorum Yaz

Hemen AraRezervasyon Yap